Halaman

Sabtu, 31 Mac 2012

Aktiviti-Aktiviti Semasa P&P


                                         
                      murid-murid mencantumkan gambar pakaian tradisi kaum berdasarkan jigsaw puzzle.



                 
                                 Murid-murid menampalkan gambar yang telah selesai di papan hitam.



                                               Guru menerangkan tentang hasil kerja murid.


                                    Guru memerhatikan kerja murid sambil membimbing mereka.





Rancangan Mengajar


RANCANGAN MENGAJAR HARIAN PENDIDIKAN MORAL
Mata Pelajaran                     :  Pendidikan Moral
Tahun                                      :  5 Melur
Tarikh                                     :  21 March 2012
Hari                                         :  Rabu
Masa                                      :  8.45 pagi – 9.45 pagi
Jangka Masa                                    : 1 jam (60 minit)
Bilangan murid                    :  7 orang
Bidang                                  :  Nilai berkaitan dengan perkembangan diri
Nilai                                        :  Kepercayaan kepada Tuhan
Tajuk                                      :  Menghormati agama lain
Pengetahuan sedia ada     : Murid telah mempelajari tentang pegangan agama masing-
                                                  masing.

Hasil pembelajaran             : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;
                                                                              i.        Menceritakan tentang agama dan tempat beribadat yang terdapat di malaysia..
                                                                            ii.        Menyenaraikan anutan agama yang terdapat di Malaysia.
                                                                           iii.        Mengemukakan idea atau pendapat tentang cara menghormati agama lain.
Unsur KBKK                         :  Membuat Inferens
Pendekatan                          :  Pendekatan perkembangan nilai kognitif dan pembelajaran     
                                              koperatif.

Strategi                                  :  Pemusatan murid dan bahan
BBM                                       :  Gambar, Lagu Hari Raya, Tahun Baru Cina dan
                                                   Deepavali, Video Hari Raya, Tahun Baru Cina dan
                                                   Deepavali, kertas A4 berwarna.


PERKEMBANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH
ISI
PELAJARAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI MURID

CATATAN

Set Induksi
(10 minit)
Sambutan perayaan pelbagai kaum di Malaysia.
Guru menayangkan video tiga sambutan perayaan utama di Malaysia.

a.  Agama apakah yang dianuti dalam video tersebut?
b.  Mengapakah kita perlu menghormati agama-agama di Malaysia?
c.   Bagaimanakah cara untuk menghormati agama lain?

Guru mengaitkan video dengan tajuk pelajaran yang akan diajarkan.
Murid menonton video dan cuba memahami kandungan video yang ditonton.

                                      















Murid  memahami hubungan video tersebut dengan tajuk yang akan diajar oleh guru.

BBM
Video
Langkah 1
(15 minit)

Agama dan tempat ibadat
Guru meminta beberapa orang murid untuk menceritakan tentang agama dan tempat ibadat serta perayaan yang terdapat di Malaysia.

a.  Mengapa manusia memerlukan agama dalam hidup?

b.  Mengapa perlu menyambut perayaan?

Guru membuat kesimpulan daripada jawapan pelajar dan menerangkan 3 anutan agama yang utama di Malaysia dan tempat ibadat bagi agama tersebut.

Murid mendengar dan mencatat isi penting daripada apa yang diceritakan oleh rakan.



                       

                                         










Soal jawab dari murid jika kurang faham dan membuat catatan hasil daripada penerangan guru.






Langkah 2
(15 minit)

Gambar-gambar yang berkaitan dengan agama dan tempat ibadat.



G   Gambar berkaitan pakaian tradisi setiap kaum.

Guru melekatkan gambar tempat ibadat di papan hitam.  
Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan. Guru memberikan sampul surat yang mengandungi jigsaw puzzle.

Murid dikehendaki mencantumkan gambar pakaian tradisi kaum berdasarkan jigsaw puzzle.

Wakil setiap kumpulan dikehendaki memadankan gambar pakaian tradisi pada sudut papan hitam.


BBM
Gambar rumah ibadat, pakaian tradisi setiap kaum.
Langkah 3
(15 minit)

Kepentingan menghormati agama orang lain






Aktiviti mewarna.
Guru menerangkan kebaikan menghormati agama orang lain dalam konteks negara Malaysia yang pelbagai kaum.

Guru mengedarkan kertas A4 pelbagai warna kepada murid untuk membuat kad ucapan.

Murid diminta memberikan pendapat masing-masing daripada aktiviti yang dijalankan.

Contoh jawapan
1.toleransi
2.menghormati
3.bersatupadu

Murid mencipta kad ucapan.

1.    Kad ucapan Deepavali.
2.    Kad ucapan Selamat Hari Raya
Penerangan

Bersoal jawab



BBM
Edaran kertas A4 berwarna.
Penutup
(5 minit)
Rumusan.







Guru meminta wakil murid membuat rumusan mengenai kepentingan menghormati agama lain.

Secara keseluruhannya guru membuat kesimpulan.
Murid membuat rumusan secara ringkas dan padat mengenai kepentingan menghormati agama lain dan murid bersoal jawab sesama mereka dengan bimbingan guru.


Rumusan murid.






Rumusan guru.




 Untuk Muat Turun Secara Percuma Rancangan Mengajar Matapelajaran Pendidikan Moral

Sila Klik Link Dibawah.....





Sukatan Pelajaran Pendidikan Moral

Sila klik link di bawah untuk melayari laman web Sukatan Pelajaran Pendidikan Moral bagi Tahun 5 dari Kementerian Pelajaran Malaysia......


http://www.moe.gov.my/bpk/sp_hsp/moral/hsp_moral_y5.pdf
Selamat Datang Ke Blog Saya.